Gmina Wilków „ Poprawa dostępności w Urzędzie Gminy Wilków”

„ Poprawa dostępności w Urzędzie Gminy Wilków”

Gmina Wilków realizuje przedsięwzięcie grantowe pn. „ Poprawa dostępności w Urzędzie Gminy Wilków”, finansowane w ramach projektu „ Dostępny samorząd -granty” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych”

Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami do siedziby Gminy Wilków, Wilków 62 A, 24-313 Wilków  pod kątem dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno – komunikacyjnej oraz ułatwienie ich obsługi

Planowane działania

W ramach przedsięwzięcia planowany jest zakup 2 sztuk planów tyflograficznych, ścieżek prowadzących, nakładek na poręcze z tłoczonym brajlem dla osób niewidomych lub słabowidzących, tabliczek na drzwi z tłoczonym brajlem, sygnalizacji dźwiękowej obsługiwanej przez smartfon, przenośnej pętli indukcyjnej, urządzenia lektorskiego dla osób słabowidzących. Planowany jest również zakup krzesełka ewakuacyjnego, maty bezpieczeństwa oraz przycisku lub linki wzywającej pomocy w toalecie. Stopnie zewnętrzne prowadzące do budynku zostaną pomalowane farbą celem zapewnienia lepszej widoczności dla osób słabowidzących. W ramach projektu wykonane zostanie dodatkowe wejście z parkingu sąsiadującego z budynkiem OPS wraz z podjazdem dla osób niepełnosprawnych. Dzięki w/w dostosowaniom osoba niepełnosprawna po wejściu do Urzędu budynku dzięki ścieżkom prowadzącym oraz nakładkom na poręcze będzie mogła dotrzeć do sekretariatu Urzędu gdzie otrzyma niezbędną pomoc. Ścieżki prowadzące skierowane będą do sekretariatu oraz toalety przystosowanej dla osób niepełnosprawnych. Przed wejściem do sekretariatu oraz toalety znajdować się będą tabliczki na drzwi. Do toalety planowany jest zakup przycisku lub linki wzywającej pomocy. Przy pomocy ustawionych w holu wejściowym do Urzędu oraz na I piętrze planów tyflograficznych osoba niepełnosprawna będzie mogła zapoznać się z planem budynku i rozmieszczeniem pokoi w Urzędzie. Przy wejściu do Urzędu zostanie zainstalowany system udźwiękowienia otoczenia oraz tablica informacyjna. Gdy osoba niedosłysząca wejdzie do Urzędu otrzyma komunikat np. wejście do Urzędu. Dla osób z dysfunkcją wzroku zostanie również zakupione urządzenie lektorskie. W ramach projektu planowany jest również zakup wyposażenia w postaci krzesełka ewakuacyjnego i maty bezpieczeństwa. Krzesełko ewakuacyjne zapewni szybką, łatwa i bezpieczną ewakuację osób o wadze do 200 kg przez jednego operatora. Mata bezpieczeństwa montowana na ścianie umożliwi w razie potrzeby płynny transport niepełnosprawnych osób po każdego rodzaju nawierzchniach.

Wartość grantu: 91 224,80 zł

Planowane efekty: otrzymane środki finansowe na realizacje przewidzianych w projekcie działań wpłyną w sposób kompleksowy na zniwelowanie barier  architektonicznych a także informacyjno -komunikacyjnych w zakresie dostępności osób ze szczególnymi potrzebami